Szöllősi Gábor

festőművész; képzőművész-tanár

1986

Életút

A művészetek képzőművészeti szegmensével viszonylagosan későn kezdtem foglalkozni 2013 nyarán. Egy véletlen vagy sorsszerűség alkalmával Friedrich László rajztanár siláuziV Alkotóműhelye rajz(szak)kört hirdetett lelkes amatőrök számára. Ártatlannak tűnő rajzi próbák eredményeképpen és első tanárom bíztatására és gyámolításával már 2014-ben felvételt nyertem a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karára. Előbb Dr. habil. Ernszt András DLA mentorálásával 2019-ben festőművész; majd 2020-ban képzőművész-tanári mesterdiplomát szereztem. Pedagógiai tevékenységemet 2023 augusztusában kezdtem a mélykúti Szent Tamás Katolikus Általános Iskola és Óvoda intézményében, mint vizuális kultúra-technika szakos tanár. Feleségemmel, Judittal és két fiúgyermekünkkel, Kornéllal és Kolossal Mélykúton élek.

Alkotói tevékenységem

Művészeti tevékenységem és egyik fő technikai irányvonalát véleményem szerint áthatja az egyetemi tanulmányaimat megelőző köznapi szakmáim egyike a (fém)forgácsolás, mely kvázi egyfajta szobrászkodásnak is felfogható a műszaki területen. Ezen munkáim fő és kiinduló szereplője/alapanyaga a fa. Az matéria alapadottsága hordoz textúrát, színeket, természetességet, melyet érvényre is juttatok ezen megnyilvánulásaimban. A témák egyszerűek, már-már konvencionálisak, de utat engedek a stilizálásnak és gondolati elvonatkoztatásnak. Az alkotói folyamat egyfajta triviális szóval élve: „barkácsolás”! A kép vagy relief az alap témából felépíti magát…

A kiállított munkák másik szegmense a festészeti diplomamunkámhoz köthető tematikát prezentálja. A raszteres képalkotó eljárás, mint folyamat és végeredmény. A képek geometrikus formákra visszavezethető alkotókból állnak, jelenesetben a kör. Ezek variációja, mind szín, mind elrendezés tekintetében. Az eljárás rendje esetlegesnek tűnhet, viszont a metódusok időbeli elnyújtottsága adódó járulék-nyereség. Átgondoltságot, és a munkaközben tervezési lehetőséget felkínálva nyitnak új átjárókat további lehetőségekhez. A kép túldolgozását szem előtt tartva törekeszem a szín és a formai redukció megtartására egy képmezőn belül. A rétegek között kapcsolódási pontokat valósítok meg. A sorozat mélyebb elvonatkoztatással bír, szélesebb teret engedve az alkotó és néző közvetett kommunikációjának.

Egyéni és csoportos kiállítások

Művésztelepek

  • 2015
    • Szabadka, Szabadkai művésztelep
  • 2016
    • Pécs, Fogd a kezem alapítvány Integrált művészeti hét – festészet műhely társvezető
    • Villány, Villányi művésztelep
    • Zenta, V. Művészet és Műemlékvédelem művésztelep
    • Mélykút, 300 éves település Alkotótábor – táborvezető

Díjak, elismerések

Művek intézményekben

  • Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar Festészet Tanszék, Pécs
  • Fenyő Miksa Könyvtár, Mélykút

Sajtómegjelenések